MÄSO Z MECOMU SA UŽ PREDÁVA AJ V BUDAPEŠTI

MÄSO Z MECOMU SA UŽ PREDÁVA AJ V BUDAPEŠTI

  • Šéf Mecomu tvrdí, že z desiatich mäsokombinátov v západnej Európe, ktoré navštívil, len jeden dosahuje úroveň humenskej fabriky. Predvstupové požiadavky na investície boli podľa neho premrštené.

Vstup Slovenska do Európskej únie priniesol spracovateľom mäsa nové možnosti. Okrem toho, že sa môžu uchádzať o financie na modernizáciu svojich prevádzok, rozšíril sa im aj trhový priestor. Obchod s mäsovými výrobkami je však špecifický, keďže tie sa spravidla predávajú iba v krajine výroby. Len málo druhov sa vyváža.
Jedným z prvých mäsokombinátov na Slovensku, ktorý splnil hygienické a veterinárne podmienky Európskej únie a získal jej okrúhlu pečiatku, bol humenský Mecom. Po vstupe do únie začal vyvážať svoju produkciu najprv do Českej republiky a v súčasnosti hľadá možnosti, ako sa uchytiť na silnom maďarskom trhu. “Nie je zvykom dovážať do Maďarska mäsové výrobky,” hovorí prezident spoločnosti Ján Molnár a pokračuje: “Napriek tomu sme v Budapešti celkom úspešní.”
Od nového roku chce Mecom začať exportovať aj na nemecký trh a ako konštatuje Molnár, mapujú aj poľský trh. Pripúšťa však, že Mecom zatiaľ nedokáže konkurovať lacnému poľskému mäsu. “Sústreďujeme sa preto na nákup suroviny v chladenom i mrazenom stave,” vysvetľuje. So začiatkom exportných aktivít, ktoré predstavujú približne 10 percent celkovej produkcie mäsokombinátu, sú však v Humennom spokojní.
Vyše polmiliardové investície, ktoré Mecom v posledných dvoch rokoch investoval, aby splnil hygienické predpisy Európskej únie, smerovali hlavne do modernizácie prevádzok. Mecom urobil komplexnú prestavbu existujúcich prevádzok a vybudoval aj novú prevádzku na výrobu trvanlivých mäsových výrobkov. Fabrika je podľa Molnára prestavaná do takej miery, že minimálne päť rokov nebude potrebovať žiadne väčšie investície.
Šéf Mecomu však spochybňuje, či investície boli nutné až v takom rozsahu. “Stále premýšľam, prečo štátna veterinárna správa od nás vyžadovala také rozsiahle prestavby. Prešiel som viacero veľkých európskych spracovateľov mäsa a môžem povedať, že z desiatich fabrík len jedna bola z hľadiska technologického a hygienického vybavenia na našej úrovni,” zdôrazňuje.
V tejto súvislosti upozornil na to, že pečiatky o splnení európskych predpisov napokon získali “akékoľvek prevádzky”. Časť investičných prostriedkov Mecom získal z predvstupových fondov, ale na zvyšok si musel zobrať úvery. “Tie nás teraz gniavia. Zvažujeme podanie žaloby na štátnu veterinárnu správu a súdne si chceme vymáhať vrátenie časti finančných prostriedkov,” dodáva Molnár.

Mecom má vlastnú maloobchodnú sieť
Mecom v súčasnosti zamestnáva 617 pracovníkov. Okrem nich poskytuje prácu aj ďalším 287 ľuďom vo svojej dcérskej spoločnosti Mecom Trade, ktorá zabezpečuje odbyt produkcie mäsa a mäsových výrobkov do vlastnej maloobchodnej siete. Tú tvorí 58 predajní v rámci celej SR, prevažne sa však nachádzajú na území východného Slovenska. V tomto roku očakáva Mecom mierny nárast obratu, ktorý v minulom roku dosiahol 2,5 miliardy korún. Ekonomiku podniku ovplyvnili najmä odpisy, ktoré sa zvýšili prudkým zvýšením investícií. Plánovaný zisk však firma podľa Molnára pravdepodobne dosiahne i v tomto roku.

Vývoj výnosov mäsokombinátu Mecom Humenné (tis. Sk)
1999 2000 2001 2002 2003 2004*
1 250 527 1 457 750 1 855 468 1 986 952 1 830 850 1 850 000
* odhad
Zdroj: Mecom, a. s.