V HUMENSKOM AGROKOMBINÁTE MÁ NÁJSŤ PRÁCU 600 ĽUDÍ

V HUMENSKOM AGROKOMBINÁTE MÁ NÁJSŤ PRÁCU 600 ĽUDÍ

Agropotravinársky projekt od prvovýroby, cez spracovanie až po finálny produkt predstavilo vedenie holdingu MOF ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (Smer) počas jeho návštevy v Humennom.

HUMENNÉ. Ide o projekt, ktorý je svojím rozsahom a zameraním na Slovensku ojedinelý. Počíta s prvovýrobou v rastlinnej a živočíšnej výrobe.

V prvej fáze pôjde o chov 20 000 kusov jatočných ošípaných, 750 kusov hovädzieho dobytka bez trhovej produkcie mlieka a 1 000 kusov s trhovou produkciou mlieka. K tomu sa pridruží aj chov oviec.

„Naším cieľom je uzavrieť kompletnú produkciu potravinárskej výroby pre potreby spracovateľského priemyslu,“ uviedol majiteľ holdingu MOF Ján Molnár.

Súčasťou projektu je veľkokapacitný bitúnok, syráreň, výroba pekárenských, cestovinárskych a cukrárenských produktov.

Finančný objem projektu presahuje 100 miliónov eur. Ján Molnár vyzdvihol, že v regióne sú ľudia so skúsenosťou v potravinárskom priemysle. „Je tu ľudský i finančný potenciál,“ zdôraznil.

Potvrdil, že majú záujem o európske i národné dotačné stimuly.

Šesťsto nových pracovných miest

V priemyselnom parku Chemes už funguje mäsokombinát. „V momente, keď preklenieme 20-tonový denný predaj, pustíme sa do výstavby veľkej fabriky,“ povedal Ján Molnár.

 

Na jar odštartuje výstavba liehovaru, ktorý by mal spracúvať už budúcoročnú úrodu. „Momentálne sme v štádiu výberového konania dodávateľa na stavebnú a technologickú časť,“ informoval Molnár.

V neskoršom štádiu k nemu pribudne konzerváreň na ovocné a zeleninové produkty. Projekt počíta s vytvorením 600 nových pracovných miest.

Minister Jahnátek uviedol, že zámerom ministerstva je zabezpečiť 80 percent podielu slovenských potravín na pultoch našich obchodov.

„Takýto ucelený projekt na Slovensku nepoznám,“ povedal na margo humenského projektu. Požiadavku jeho finančnej podpory označil za legitímnu.