HUMENNÉ STRATILO DESIATKY PRACOVNÝCH MIEST A SPIŠSKÁ NOVÁ VES ICH ZÍSKALA

HUMENNÉ STRATILO DESIATKY PRACOVNÝCH MIEST A SPIŠSKÁ NOVÁ VES ICH ZÍSKALA

To na čo sa pozeráte je linka na výrobu cestovín z čerstvých vajec, ktorá mala byť v Priemyselnom parku CHEMES v Humennom, no postavili ju v Spišskej Novej Vsi. V Priemyselnom parku CHEMES mali v súčasnosti pracovať stovky zamestnancov, namiesto toho ale vznikli nové pracovné príležitosti na Spiši. Podľa investora tento stav priamo odráža vzťahy so samosprávami oboch miest. Kým sa napäté vzťahy medzi CHEMESOM a vedením Mesta Humenné podpísali pod zastavenie plánovaného projektu v Humennom, ústretovosť, spolupráca a úcta k investorovi priniesla pre Mesto Spišská Nová Ves nové investície do najmodernejších technológií a nové pracovné miesta.

HUMENNÉ/ SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spoločnosť MOF holding, a. s. od roku 2009 rozvíja a realizuje svoju víziu moderného potravinárskeho komplexu v Priemyselnom parku (PP) CHEMES Humenné. Postupne zároveň modernizuje a rozvíja mlyn, cestovináreň, pekárne a cukráreň MPC Cessi v Spišskej Novej Vsi. Bilancia rozvoja v oboch mestách hrá však jednoznačne proti investičným zámerom v meste Humenné.

Mali zámer veľkého potravinárskeho komplexu v Priemyselnom parku Chemes

Spoločnosť MOF Holding, a. s 27. septembra 2012 prezentovala svoj projektový zámer výstavby potravinárskeho komplexu nielen verejnosti, ale aj v tom čase ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi. Holding neskrýval ambície čo najrýchlejšej realizácie projektu. Kúpil poľnohospodárske družstvo Ptava v Chlmci v okrese Humenné, rozbehol vlastnú poľnohospodársku prvovýrobu a vystaval mäsokombinát Althan. Mal pripravené ďalšie kroky tak, aby priamo PP CHEMES mohol z domácich surovín z regiónu vyrábať slovenské produkty a spolupracovať s ďalšími slovenskými výrobcami. Peter Babjak, člen predstavenstva MPC Cessi ale vraví, že projektový zámer a realita sú na míle rozdielne. „V rámci holdingu vyrástol v PP CHEMES Humenné moderný mäsokombinát Althan, v ktorom si priamo našlo prácu viac ako sto zamestnancov z mesta a okresu. Po pol roku došlo k prvej fáze rozširovanie výroby, po ďalšom roku k druhej fáze rozšírenia výroby z dôvodu zvýšenej požiadavky trhu na tovary. Tá najdôležitejšia, tretia fáza rozšírenia výroby, ktorá je projektovo pripravená, bola vedením spoločnosti pred pol druha rokom zastavená. V Humennom preto nevznikli ďalšie projekty ako konzerváreň, liehovar, či veľkokapacitný bitúnok za zhruba sto milión eur. Tým pádom tu ani nevzniklo plánovaných 600 pracovných miest,“ hovorí Babjak.

Pre vzťahy s vedením mesta Humenné projekt zastavili

„Projekty v Humennom vnímam v rámci stretnutí na úrovni holdingu ako odsúhlasené, avšak pozastavené. Konfliktný postup primátorky Humenného voči nášmu holdingu rozvoj nášho agroprojektu priamo ovplyvnil. Náš holding nemá garancie ďalšej podpory Priemyselného parku CHEMES. Vedenie mesta Humenné svojou kontroverznou obštrukčnou politikou spochybňuje, či už základné zmluvné, či dodávateľské vzťahy, investície, ich rozsah. Jeho pracovnou metódou vo vzťahu k nášmu holdingu sa stali prieťahy, spochybňovanie a prekážky. Nehovoriac o tom, že na rôznych fórach, hlavne v Humenskej televízii rozširuje klamstvá, nepravdy, polopravdy o našich spoločnostiach kvôli čomu vedieme aj súdne spory. Jednoducho tento stav nám neprospieva, veľmi sťažuje a obmedzuje rozhodovanie holdingu o ďalšom smerovaní. V meste kde sa primátorka správa ako zemepán asi nebude mať nikto záujem podnikať. Pre príklad, len v Althane pracuje momentálne niečo cez sto zamestnancov, no ak by bola realizovaná tretia fáza projektu, bolo ich dvakrát toľko,“ hovorí Babjak. Holding sa naplno venuje rozvoju poľnohospodárskej výroby v údolí Ptavy pri Chlmci, Ptičiom a Porúbke. „Pôde nie sme nič dlžní. Hospodárime najlepšie ako sa dá. Domáci z tohto regiónu nám hovoria, že takto obrobené polia a takáto úroda ako za posledné dva roky už v tejto doline dávno neboli,“ zdôrazňuje.

Investície v Spišskej Novej Vsi

„V Spišskej Novej Vsi je tá atmosféra úplne iná ako som ju zažil a vnímam v Humennom,“ uvádza Babjak. „Som v dennom kontakte aj so samosprávou, či to je primátor mesta, či mestský úrad. Keď vedenie mesta vidí, že je to na prospech veci lebo sa tam ide niečo budovať, veľmi citlivo a pozorne vníma naše požiadavky na niektoré naše potreby, ktoré súvisia, či s časovým, či technickým hľadiskom. Hľadá riešenia, aby sme veci posunuli dopredu,“ vraví. V mlyne, pekárenskej, cestovinárskej a cukrárenskej výroby Cessi v súčasnosti pracuje viac ako tristo zamestnancov. Súčasná investícia vo výške 6,5 miliónov eur smeruje aj do pekárenskej časti ale hlavne do cestovinárskej časti. V nej začíname ako prvý veľkovýrobca v Čechách a na Slovensku s výrobou vaječných cestovín z čerstvých vajec. Novou investíciou, ktorá mala byť vybudovaná v PP CHEMES, vznikne v meste Spišská Nová Ves v prvej fáze v priebehu najbližších mesiacov 50-60 nových pracovných miest. Prácu získajú ľudia aj vo veku do 29 rokov, ktorí si nemohli si nájsť zamestnanie a boli dlhodobo evidovaní na úrade práce. Okrem nich si tu nájdu prácu aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Pri sto percentnej prevádzke zariadení to bude okolo sto zamestnancov,“ vraví Babjak.

Mesto žije iným rytmom

Obratu v realizácii zámerov sa museli prispôsobiť aj zamestnanci firiem, ktoré sú súčasťou holdingu. Babjak, ktorý pochádza z humenského okresu, na dokreslenie dopadu zmeny rozhodnutia holdingu hovorí: „Keďže naše projekty realizujeme v Spišskej Novej Vsi, pracujem tam. Žijem tam zatiaľ sám, bez rodiny. Nie je to jednoduché. Ako stovky iných ľudí z nášho regiónu chodím kvôli práci domov len na víkendy.“ Na druhej strane ale môže porovnať atmosféru v oboch mestách. „Humenné sa mi zdá ako ospalé mesto kde sa nič nedeje. Samozrejme, s výnimkou boomu efektných akcií v predvolebnom období. Večer boli cez pracovný týždeň prázdne všetky ulice, reštaurácie. Spišská Nová Ves je veľmi dynamické mesto kde je omnoho viac pracovných príležitostí. Keďže sa po práci nemôžem navečerať v kruhu svojej rodiny, večeriam v reštauráciách. Poučil som sa, že keď si stôl nezarezervujem hneď zrána, večer sa nenajem lebo reštaurácie sú plné. Mesto je živé. Vidno že je tam práca a perspektívna budúcnosť aj pre mladých ľudí,“ hovorí.

Pri budúcnosti veľký otáznik

Holding kvôli podnikateľsky priaznivej klíme v Spišskej Novej Vsi plánuje investovať aj naďalej. „Už máme v hlave aj na papieri ďalšie tri projekty, ktoré so sebou prinesú nové pracovné miesta,“ hovorí Babjak. Zatiaľ čo v prípade Spišskej Novej Vsi hovorí o progrese, v prípade Humenného o stagnácii. „Nevylučujeme, že keď sa bude holding naďalej stretávať s útokmi a neustálym bojom zo strany primátorky Humenného Jany Vaľovej, keď sa v tomto meste prístup jeho vedenia k holdingu ako k významnému investorovi nezmení, nedôjde k realizácii tretej fázy výroby v rámci mäsokombinátu Althan. Dokonca vedenie spoločnosti zvažuje aj presunutie celej spoločnosti Althan a celého potravinárskeho zámeru, ktorý mal byť vybudovaný v PP CHEMES do Spišskej Novej Vsi. Holdingové rozhodnutie je už na svete. Čaká sa na nové vedenie mesta po komunálnych voľbách,“ vraví.

 

Minulý týždeň sa na kontrolnom dni v MPC Cessi zúčastnil primátor Spišskej Novej Vsi PhDr. Ján Volný, PhD. aposlankyňa Národnej rady SR a vice primátorka Spišskej Novej Vsi Mgr. Lea Grečková. Primátor uviedol, že problém, ktorý sa snažia odstrániť je nezamestnanosť.

Snažíme sa aj s určitými úspechmi vytvárať nové pracovné miesta. Stabilizovali sme situáciu v tých dôležitých podnikoch veľkých zamestnávateľov ako firma Embraco a potom v ďalších. Máme tu špecialitu, že tu máme štyri brazilské firmy v našom meste, ktoré tu prišli ešte v roku 1997,“ povedal s tým, že situácia s investormi v Spišskej Novej Vsi je momentálne zastabilizovaná. „Keď sa prišli predstaviť noví manažéri firmy, najprv, samozrejme, pán riaditeľ, potom aj ďalší predstavitelia a potom aj pán majiteľ, tak jednoducho ten prvý dojem bol veľmi dôležitý a veľmi dobrý,“ povedala na margo predstavenstva MPC Cessi,. „Podstatné boli aj ďalšie kroky. Dohodli sme sa na veľmi férovej spolupráci a z nášho pohľadu urobíme všetko, čo je možné, aby firma sa tu etablovala v dobrom. Ako vidíme pribudli nemalé nové investície. Vznikajú nové pracovné miesta, ktoré tiež sú samozrejme veľmi dôležité. Nie sú to síce stovky, sú to desiatky pracovných miest ale medzi imidžové firmy nášho mesta patrí aj firma MPC Cessi a každý vie, že tieto vynikajúce cestoviny sa robia v Spišskej Novej Vsi. Noví majitelia, myslím, že dali taký nový impulz a za relatívne krátky čas už sú tu dôkazy. My samozrejme z úrovne mesta urobíme všetko operatívne, čo je potrebné v tej administratívnej stránky. Či otvorenie tých prevádzok alebo výstavba haly, to je všetko v najkratších možných termínoch. Prečo by sme mali robiť prieky? Nikomu nerobíme prieky, to je naša filozofia. Investor, tu prichádza a pre mesto prináša bonusy. Takže tá spolupráca je veľmi seriózna, veľmi dobrá. Zatiaľ to tak hodnotíme a tešíme sa, že o pár dní otvoríme novú halu, novú prevádzku, novú linku, ktorá je unikát na svete. A som rád, že tu prišli ľudia, ktorí mestu prinesú veľa bonusov. Aj tých v zamestnaneckej časti a samozrejme aj v inej. Ťažko k tomu niečo iné dodať ale bol to veľmi dobrý krok z nášho pohľadu, že tu prišli noví majitelia lebo táto firma dostala veľa impulzov a za približne rok sa už urobilo veľa dobrých rozhodnutí verím, že to bude pokračovať ďalej, že je to len začiatok, že zrejme budú ešte nové aktivity,“ povedal primátor. „ Ľudia sú tu pracovití, ocenia si určite aj to, že majú možnosť pracovať v meste. Naša priorita je v tom,“ zdôraznil. „ Máme zaplnený priemyselný park ale máme priemyselnú zónu kde zháňame investorov. Je tam oveľa väčšia plocha a to je naša pomaly hlavná náplň práce s takými úspechmi striedavými , lebo naozaj tá kríza tu je a kto si to neuvedomuje, tak asi nežije v realite,“ uzavrel.

 

„Tým, čo som videla, som samozrejme nadšená,“ reagovala poslankyňa Národnej rady SR a vice primátorka Spišskej Novej Vsi Mgr. Lea Grečková. „Veľmi veľa pýtala aby som sa o tom, čo najviac dozvedela. V postate takýto veľký výrobca cestovín na Slovensku už nie je a ja som rada, že je v Spišskej Novej Vsi a že investuje, a že zmodernizuje svoju výrobu lebo pre nás ako pre mesto to znamená, že tu ostane, že je stabilný na trhu, a že má ďalšie plány do budúcnosti, čo samozrejme, vyhodnocujeme pre región veľmi dobre lebo je to zase perspektíva vzniku ďalších pracovných miest. Tá spolupráca, ako povedal pán primátor, ja si myslím, že je dobrá a tvrdím, že tá spokojnosť v každej spolupráci musí byť obojstranná. Nemôže byť jeden spokojný a druhý nespokojný a keď každý seriózne pristúpi k svojej časti práce, tak výsledok môže byť len dobrý a tu už bolo povedané, že naša pozícia v meste je taká, že sa snažíme, naozaj, čo najviac vychádzať v ústrety, podporovať investorov, ktorí tu prídu, nerobiť zbytočné prieťahy, ktoré častokrát dlhodobo kazia vzťahy, a čo je možné urobiť v rámci možnosti zákona, čo najlepšie, najrýchlejšie, tak to urobíme, pretože to je ten náš vklad do toho, aby sa tu aj podnikatelia, ktorí chcú ostať v našom meste a chcú tu podnikať, cítili dobre. Ja si tú spoluprácu, naozaj vážim a oceňujem,“ povedala vice primátorka. „ Opakujem, že naozaj som veľmi rada, že tu máme zastabilizovanú takú firmu. Myslím si, že ten priestor, ktorý sme tu pre podnikateľov vytvorili je evidentný. Máme tu Embraco, všetky brazilské firmy, ktoré pôsobia na Slovensku a snažíme sa teraz, a by tu sa nám zaplnila priemyselná zóna. Určite ste zaregistrovali, že sa mi po roku jednaní podarilo tu doniesť na dva dni čínskeho veľvyslanca, čo považuje za veľmi dobrý krok pre región. Lebo to zase ovplyvní všetkých, ktorí sú tu nejakým spôsobom, keby sa nám podarilo nejakým spôsobom aj cestovný ruch aj iné kontakty, tak je to prínos pre všetkých ľudí. Takže ja sa teším na spoluprácu a fakt mám radosť, že to tu takto ide. Ja sa potom tým všade hrdím v tom dobrom slova zmysle, že spomínam aké tu máme firmy a snažím sa, napríklad aj zo svojej pozície keď sa v Bratislave stretávam s rôznymi ľuďmi, tak vždycky tie naše firmy spomeniem. Poviem, že dobre fungujú, že sa mi s nimi dobre spolupracuje a snažím sa aj takto šíriť dobré meno nielen Spišskej Novej Vsi ale aj všetkých, ktorí sú tu, a ktorí nám tu prinášajú profit. Lebo je to vždy ako hovorím, tá spolupráca musí byť obojstranne prospešná a ja dúfam, že v našom prípade je a teším sa na to, čo prinesie budúcnosť,“ uzavrela.